AKTUALITY

2015-09-22
Kotlíková dotace 2015Přestavby litinových kotlů na automatický provoz se zachováním možnosti klasického přikládání

 

Jednoduchou úpravou stávajících litinových kotlů na pevná paliva lze získat teplovodní kotel s komfortním automatickým provozem do výkonu až 45 kW (dle typu použitého kotlového tělesa). Ze staršího kotle tak lze získat zdroj tepla s nepoměrně vyššími užitnými vlastnostmi a v neposlední řadě podstatně šetrnější k životnímu prostředí. V takto upraveném kotli lze navíc nadále spalovat také běžná pevná paliva, pro která je dané kotlové těleso původně určeno (kusové dřevo, černé uhlí kostka, koks). 
Hořák je spolu s ocelovou nadstavbou umístěn pod litinovým kotlem. U středních článků kotlového tělesa je odstraněno dno (na kterém bývá umístěn popelník) tak, aby spaliny mohly z hořáku jednoduše procházet přes původní rošt a přikládací prostor kotle do výměníku a kouřového hrdla.

 

Zákazník má tak možnost zvolit spalování v automatickém režimu za použití hořáku, kdy je interval přikládání paliva do násypky hořáku cca 1x za 3 dny, nebo klasické spalování s ručním přikládáním paliva do litinového kotlového tělesa. Přestavbou staršího kotle s ručním přikládáním na kotel s automatickým provozem dojde k výraznému navýšení účinnosti spalování, která se v celém rozsahu výkonů pohybuje nad hranicí 80%. Stejně výrazné změny se docílí z pohledu emisí. Pokud při spalování hnědého uhlí, či vlhkého kusového dřeva v ručním provozu velice často vychází z komína hustý tmavý kouř, při spalování uhlí či pelet v hořáku z komína naopak žádný viditelný kouř nevychází (upravené kotle emisně i účinností splňují požadavky na kotle nejpřísnější třídy 3 dle ČSN EN 303-5:2000).

 

Kotle mají velice jednoduchou obsluhu, snadné čištění a v automatickém provozu několikadenní bezobslužný provoz.
Na takto upravené kotle dáváme našim zákazníkům dodatečnou záruku 5 let. Záruka se poskytuje i na 30 let staré kotlové těleso.


Přestavbová sada obsahuje:

Podstavec - ocelový svařenec z 5 mm plechu vyrobený na míru dle typu a velikosti kotle.

Násypka - 320 l, 1,5 mm plech

Hořák - se šnekovým podavačem a ventilátorem

Regulace - vždy jako součást hořáku - samostatně funkční zařízení s kompletní elektroinstalací.

Ventilátor 

 

 

Retortový hořák je konstruován na principu spodního přikládání paliva a samostatné spalování v něm připomíná kovářskou výheň. Dopravu paliva ze zásobníku do topeniště obstarává šnekový podavač. V topeništi se pak palivo odspodu vyhrnuje nahoru na rošt, kde postupně odhořívá. Hoření probíhá za podpory vzduchu, který je do spalovací komory přiváděn ventilátorem. Pevné zbytky po spálení jako popel a škvára jsou postupně vytlačovány na hranu roštu a poté přepadávají do popelníku. Rošt i retorta jsou vyrobeny z žáruvzdorné litiny, která dobře odolává vysokým teplotám.


V současnosti jsou hořáky vybaveny motory o příkonu pouze 30W a regulátory s bezkontaktním spínáním a boilerovým čidlem.

Výhody našeho řešení jsou především:

  • dlouhá životnost litinového kotlového tělesa
  • nižší náklady na pořízení v případě použití stávajícího kotle
  • nízké provozní náklady
  • velmi malé náklady na obslužnou el. energii
  • snadné čistění
  • účinnost kotle po úpravě srovnatelná s konkurenčnímy výrobky
  • možnost spalování téměř všech tuhých paliv
  • spínání čerpadel a ovládání boilerové teploty
  • možnost připojení pokojového termostatu

Naše kotle jsou primárně stavěny pro český trh a paliva běžně dostupná na našem trhu.

Tvar a velikost násypky je možno vyrobit dle individuální potřeby zákazníka.

 

Na přestavbu stávajícího kotle na automatický provoz NELZE ČERPAT DOTACE!!!
tel.: +420 554 652 746
mobil: +420 604 786 613
  +420 604 726 041
e-mail: info@automatickekotle.cz
    Copyright www.automatickekotle.cz 2013 - 2021